Gerry

Eng. & NZ Ch. Alilah Gervaise (Imp. UK)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Since arriving in New Zealand in October 2007

121 Group and In Show awards

91 CC's

 

2008 Dogz Online Pointscore Competition

No 1 Tibetan Terrier in New Zealand

No 4 Non Sporting in New Zealand

No 2 Non Sporting in the South Island

 

2008 Showdogs Pointscore Competition

No 1 Tibetan Terrier in New Zealand

No 1 Non Sporting in New Zealand

No 1 All Breeds in New Zealand

 

 

PEDIGREE

                                                                                             Reg. No. AD03431504             Date of Birth 21st July 2003

                                                                                                                                                                             Swd. Ch. Kyangs Hel-ge

                                                                                                               Eng, Swd, Nor & Int Ch. Kyangs Pa-Tin to Alilah (Imp. Sweden)

                                                                                                                                                                             Kyangs Dga-Mo

                                                             Eng. & NZ Grand Ch. Alilah Gervaise (Imp. UK)

                                                                                                                                                                             Eng. Ch. Gemgenes Hansel

                                                                                                               Eng. Ch. Kashi Goodnight Vienna at Jantica

                                                                                                                                                                             Eng. Ch. Alilah Hannah at Kashi

 

Sire of:- 22 Champions and Obedience title winners

Eng Ch. Boshanti Romeo

Aust. Ch. Waterley Long Distance

Eng Ch. Kyipo Stary Night at Waterley

Eng. Ch. Karelow Sybil at Boshanti

Aust. Ch. Delaware Dream Weaver

NZ Ch. Caerlaverock Ampo Jowa

NZ Ch. Caerlaverock Ba-Po Sengi

NZ Ch. Caerlaverock Chu-Ten Jowa

NZ Ch. Caerlaverock Danpa Popo

Aust. Ch. Caerlaverock Vota Fixa Chans

Aust. Ch. Caerlaverock Vote Geta

Aust. Ch. Caerlaverock Wa-le Byad-Ma

NZ Ch. Caerlaverock Wa-le Dkar-Nag

NZ Ch. Caerlaverock Wa-le Min-Lam

NZ Ch. Caerlaverock Wa-le Roshay

NZ Ch. Caerlaverock Yang Ba Nyid

NZ Ch. Caerlaverock Yang Khu

NZ Ch. Caerlaverock Yang Ti Nag-po

Aust. Ch. Caerlaverock Zil Pa

Aust. Grand Ch. Caerlaverock Zil Pa Can

NZ Ch. Caerlaverock Zil Can

Caerlaverock Xquisite JD AD

 

 

 

 

South Island Non Sporting & Utility Dog Assn Championship Show 2007

Group Judge:- Mrs. Val Morrow (Australia)

General Specials Judge:- Mrs. Brenda Banbury (UK)

Best Open In Show

RESERVE BEST IN SHOW

**********************************************************************

Championship Show Group & In Show Awards

 

21/10/07   Malvern KA                          Mrs. P. Douglas (NZ)                 Res. Best of Group

18/11/07   SINS&UDA                          Mrs. V. Morrow (Aust)               Best Open of Group

      "                  "                                   "              "                           Best of Group

      "                  "                               Mrs. B. Banbury (UK)                Best Open In Show

      "                  "                                  "                "                          Reserve Best In Show

01/12/07  Southern Ladies KA              Mr. E. Forbes (Aust)                  Res. Best of Group

02/12/07  Southern Ladies KA              Ms. S. Paterson (Aust)              Res. Best of Group

19/01/08  Banks Peninsula                  Mrs. P. Middleton (NZ)               Res. Best of Group

27/01/08  Nelson & District KA            Mr. J. Burgess (Aust.)                Best of Group                        

17/02/08  Waikouaiti KA                      Mr. N. Graves (Canada)             Res. Best of Group

      "                 "                                   "             "                             Best Open of Group               

15/03/08  Buller KA                             Mrs. M. Boyd (NZ)                     Res. Best of Group

      "             "                                       "              "                             Best Open of Group               

16/03/08  Buller KA                             Mrs. G. Gulbransen (NZ)              Res. Best of Group

      "             "                                       "              "                              Best Open of Group               

29/03/08  Selwyn District KS               Mr. R. Ness (NZ)                          Best Open of Group                

30/03/08  Selwyn District KA               Mr. J. Boyd (NZ)                           Best Open of Group

      "              "           "                         "          "                                   Best of Group

      "              "           "                      Ms. M. Hoy (Aust)                        Best Open in Show

      "              "           "                        "            "                                  Best In Show                          

06/04/08  Geraldine KA                      Mrs. V. Spence (Aust)                   Res. Best of Group                 

03/05/08  South Otago KA                  Mr. W. Godfrey (Aust)                   Best of Group

      "            "                                            "                                         Best Open of Group                

11/05/08  Ellesmere A&P                  Mrs. K. Hardwick (NZ)                    Res. Best of Group                  

17/05/08  Marlborough KA                 Mrs. E. Maitland (Aust)                  Res. Best of Group                   

18/05/08  Marlborough KA                 Mrs. S. Mashford (Aust)                 Res. Best of Group                  

12/07/08  Otago KA                          Ms. E. Parker (Aust)                     Best of Group

      "              :                                     "             "                               Best Open of Group                 

13/07/08  Otago KA                          Mr. G. Love (Aust)                         Best Open of Group                  

10/08/08  Canterbury KA                   Mrs. H. Wilcock (NZ)                     Res. Best of Group                    

30/08/08  Forrester Park                   Mrs. R. Williams (NZ)                     Res. Best of Group                    

06/09/08  MacKenzie Highland          Mr. J. Rowles (Aust)                       Res. Best of Group                    

20/09/08  Malvern KA                       Mrs. D. Boyd (NZ)                          Best Open of Group

21/09/08  Malvern KA                       Mr. W. Burton (Aust)                      Best Open of Group

      "               "                                    "              "                              Res. Best of Group                    

12/10/08  South Canterbury              Mr. T. Horchner (Aust)                    Best Open of Group

      "             "                                               "                                    Best of Group                             

19/10/08  West Coast KA                 Mrs R. Tassie (Aust)                     Best Open of Group

       "              "                                     "           "                               Res. Best of Group

       "              "                              Mr. R. Ogden (Aust.)                      Best Open In Show                    

01/11/08  Southland KA                   Mrs. E. Ekstam (NZ)                      Res. Best of Group

08/11/08  Waimate KA                     Mr. W. Raine (Aust)                      Res. Best of Group                     

15/11/08  Canterbury KA                  Mrs. R. Bacich (Aust)                    Best Open of Group

      "                "                                   "            "                               Res. Best of Group

16/11/08  SINSD&UDA                   Mrs. A. Hearn (USA)                       Best Open of Group

      "                  "                                 "              "                             Best Open In Show                

30/11/08  Southern Ladies KA         Mr. K. Hammond (Aust)                  Res. Best of Group                 

06/12/08  Canty Junior KA               Mr. G. Vernon (Aust)                      Res. Best of Group                  

17/01/09  Banks Peninsula              Mrs. R. Ralphs (Aust.)                    Res. Best of Group

      "            "            "                      "              "                                 Best Open of Group                

24/01/09  Nelson District KA           Ms. E. Brown (Aust.)                       Best Open of Group

      "             "           "                          "          "                                  Best of Group

      "             "           "                          "          "                                  Best Open In Show                  

07/02/09  Gore & District KA           Mr. L. Butler (Aust)                          Best Open of Group

      "           "              "                      "            "                                   Best of Group

08/02/09  Gore & District KA           Mrs. C. Butler (Aust)                       Best Open of Group                 

14/03/09  Buller KA                        Mrs. K. Hardwick (NZ)                     Best Open of Group

      "            "                                        "               "                           Best of Group

15/03/09  Buller KA                        Mrs. L. Buckley (Aust)                    Best Open of Group

      "             "                                       "              "                            Res. Best of Group                   

28/03/09  Geraldine KA                  Mrs. P. Douglas (NZ)                       Best Open of Group

      "              "                                      "             "                             Best of Group

      "              "                              Mrs. M. Rose (Aust)                       Res. Best In Show

29/03/09  Geraldine KA                   Mr. G. Kerr (Aust)                          Res. Best of Group

11/04/09  North Canterbury KA         Mrs. M. Hanley (Aust)                   Best Open of Group

18/04/09  Nelson Ladies KA             Mrs. J. Kerrin (Aust)                      Best Open of Group

      "           "           "                        "          "                                    Res. Best of Group

02/05/09  South Otago KA                Mrs. M. Joyce (Aust)                    Best of Group

      "             "                                     "            "                                Best Open of Group

03/05/09  South Otago KA                Mrs. J. Horton (Aust)                    Res. Best of Group

     "             "           "                         "            "                                 Best Open of Group             

10/05/09  Ellesmere A&P                  Mr. P. Warby (Aust)                     Best of Group

      "              "            "                     "            "                                  Best Open of Group             

16/05/09  Marlborough KA                  Mr. K. McCarthy (Aust)                Res. Best of Group

      "               "                                  "               "                               Best Open of Group             

 

 

     

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Southern Ladies Kennel Assn Championship Show Sunday 2nd Dec. 2007

Judge Ms. Sandra Paterson (Australia)

Eng Ch Alilah Gervaise (Imp. UK) 

RESERVE BEST OF GROUP & Now NZ CHAMPION

#################################################################################

 

Ashburton Kennel Assn All Breeds Open Show Sunday 13th Jan. 2008 (Show 1)

Judge Mrs. Lavina Diamante

Eng & NZ Ch Alilah Gervaise (Imp. UK) 

BEST OF GROUP

BEST IN SHOW

 

***************************************************************************

Sunday 3rd Feb. 2008

Canterbury Kennel Assn. All Breeds Open Show

Judge Mrs. Cathy Wallace.

Best Open of Group

Best of Group

Best Open In Show

BEST IN SHOW

 

##################################################################################

Sunday 30th March 2008

Selwyn District Kennel Soc.

Judges:- Mr. Jack Boyd (NZ) and Ms. Marilyn Hoy (Australia)

Eng & NZ Ch Alilah Gervaise (Imp. UK)

Best Open of Group & BEST OF GROUP

Best Open in Show

BEST IN SHOW

 

 

#############################################################

Sunday 7th September 2008

Canterbury Kennel Assn Open Show (Show 2)

Judge:- Mrs Sylvia Schmidt (NZ)

BEST IN SHOW

Eng & NZ Ch Alilah Gervaise (Imp. UK)

*************************************************************************

Saturday 28th March 2009

Geraldine County Kennel Assn.

Judges:- Mrs. Pam Douglas (NZ) and Mrs. M. Rose (Australia)

Eng & NZ Ch Alilah Gervaise (Imp. UK)

Best Open of Group & BEST OF GROUP

RESERVE BEST IN SHOW